PADOMI


Esam apkopojuši 19, mūsuprāt, vērtīgākos padomus, kurus arī paši ikdienā cenšamies ievērot. Šī nav "dzīves bez atkritumiem" Ābece. Esam droši, ka arī jums pašiem ir labi padomi, kā ikdienā samazināt atkritumus, tomēr ceram, ka kaut kas no šī noderēs arī jums.

Taču pirms vispār, aprīkojaties ar elementārām lietām - auduma maisiņiem, pudelēm, burciņām utt.


1. Aizvietojiet visu vienreizlietojamo ar atkārtoti lietojamo. Papīra dvieļus, papīra salvetes, plastmasas maisiņus, vienreizlietojamos traukus un galda piederumus aizvieto ar mikrošķiedras lupatiņām, auduma salvetēm, auduma maisiņiem, stikla traukiem un metāla galda piederumiem.

2.Iepērcieties vietās, kur preces var iegādāties uz svaru un paņemiet līdzi savus traukus - pudeles (eļļai, sulām, sīrupiem), burciņas (krējumam, biezpienam), stikla vai metāla traukus (gaļai, zivīm, sieram).

3. To, ko nevarat nopirkt uz svaru, pagatavojiet paši - sulas, sīrupi, ievārījumi, dārzeņi, augļi - tas būs veselīgāk, jo zināsiet, ko jūs tur ielikāt, turklāt traukus nākamgad varēsiet izmantot atkārtoti. Mājās var pagatavot arī sinepes, mārrutkus un pat svaigu majonēzi.

4. Izmantojiet vasaras sezonu un iepērcieties zemnieku tirdziņos. Tajos daudzas lietas var nopirkt uz svaru un savos līdzpaņemtos traukos.

5. Sāciet cienīt krāna ūdeni.

6. Izvēlieties ziepes, dušas želejas vietā. Tās bieži var nopirkt arī kartona iepakojumos. Turklāt eko ziepes parasti ir patīkami maigas un nesausina ādu.

7. Iepērkoties ņemiet līdzi sarakstu ar nepieciešamajiem pirkumiem. Tas palīdzēs disciplinēt sevi un nepirkt lietas, kas nav vajadzīgas, kas radīs daudz atkritumu, turklāt daudz kas sabojāsies, jo netiks apēstas. Vai arī jūs sāksiet pieņemties svarā.

8. Iepirkumu sarakstiem izmantojiet papīru, kuram viena puse jau ir apdrukāta un kurš jums vairs nebūs vajadzīgs.

9. Pagatavojiet paši savus videi draudzīgus mājas uzkopšanas līdzekļus. Aizmirstiet par agresīvajiem tīrīšanas līdzekļiem, kas tiek piedāvāti uz katra stūra. Tie iznīcinās ko vairāk, kā tikai visas baktērijas jūsu tualetes podā.

10. Sāciet izmantot dabīgu kosmētiku, kuru varat pagatavot arī paši. Turklāt to bieži vien var iegādāties savā trauciņā, tieši tāda daudzumā, kāds jums nepieciešams.

11. Aizmirstiet par gaisa atsvaidzinātājiem. Atveriet logu!

12. Ienesiet zaļo ideju arī savā birojā - sāciet savākt papīru nodošanai uz pārstrādi Līgatnes papīrfabrikā, lai tas vairs nebūtu jāimportē no ārvalstīm.

13. Birojā un sadzīvē izmantojiet pildspalvas, kurām var nomainīt (un var iegādāties) kodoliņus.

14. Sakārtojiet savu mājokli un atbrīvojiet to no nevajadzīgām lietām. Taču nemetiet šīs lietas (tai skaitā apģērbus un apavus) atkritumos. Nododiet tās labdarībai.

15. Iegādājoties apģērbu, plānojiet savus pirkumus un iepērcieties tikai pāris reizes gadā, lai izvairītos no impulsīviem pirkumiem. Ja uzlaikojot apģērbu neesat pārliecināti, ka jums tas patīk, nepērciet to. Pērciet to, kas jums der, jo tad jūs to visticamāk arī valkāsiet.

16. Atsakieties no bezmaksas reklāmām savā pastkastītē un bezmaksas pildspalvām un citiem niekiem izstādēs, konferencēs un semināros. Katru reizi, kad jūs vienu paņemat, jūs radāt jaunu pieprasījumu. Bet vai jums tiešām vajag vēl vienu pildspalvu?

17. Nodoties pārstrādei visu, ko vien varat, pat tad, ja neesat droši, ka to Latvijā pārstrādā.

18. Ja vien jums ir tāda iespēja, sāciet kompostēt.

19. Pēc iespējas izvēlieties preces, kas iesaiņotas kartonā, nevis plastmasā.